Rüyada kurban görmek

Rüyada kurban görmek veyahut rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, kurban öncelikle Rabb’e sunulan hediyedir. Onun rızasını kazanmak, ona şükran sunmak için kurban verilir.

ruyada-kurban-kesmekRüyada kurban görmek, rüyayı yorumlayan kişi için yaptığı rüya yorumunda hata yapmasına delalet eder. Diğer kimseler için rüyada kurban iyi şeylere delalettir, örneğin adağını yerine getirip, rızık sahibi olmaya, hastalıktan veya zulümden kurtulmaya, Allah’a (Celle Celalihü) imanı kuvvetlendiren davranışlara ve takva sahibi olmaya işaret eder.

Kurban kesmek, vasiyet dağıtımından sorumlu olmaya veya mal taksimi konusunda bir görev edinmeye, sıkındı ve depresyondan kurtulmaya, müjdeli habere, sevince ve bol berekete delalettir.

Rüyada kurban, hamile kadın için erkek evlata sahip olmaya işarettir. Kişi rüyada kendsini kurban etmesi borcunu ödemesine, zengin olmaya yada sıkıntı çektiği herhangi bir konudan kurtulacağına işarettir.

Kurban hacca gitmeye, kurktuğu şeyden güvende olmaya, ilahiyardım ve zafere, Kurban eti dağıtmak üzüntü ve kederin gitmesine, izzet ve şerefe nail olmaya, Kurban bazen çetinlik ve şiddete, düşmanlık ve münakaşaya, avdan gelecek kazanç ve rızka,

Kurban eti çalmak Allah Tealaya iftirada bulunmaya delalet eder. Rüyada kurban kesmek, kötü gözlerin neden olduğu sıkıntıdan kurtulmayı işaret eder. Ama kurban eti iyi sayılmaz. Rüyada kurban adağını yerine getirmediğini görmek şiddetten kurtulmasına ve hastasının iyileşmesine delalet eder. Bazen de koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlardan gelecek menfaatle rızklanmaya delalet eder.

Deve kurban ettiğini gören kimse, cuma namazlarını kaçırmaz. Kurban görmek, bazen mal bölüsüleceğine de işarettir. Kurban bütün keder ve gamlardan kurtulmaya, sevindirmeye ve berekete müjdedir. Rüyada şeriat bakımından kurban edilmesi caiz olan bir hayvanı kurban kestiğini görmek hayır ve menfaattir. Eğer rüya sahibi bir yere bağımlı ise kurtulur. Eğer fakirse zengin olur.

Kirmaniye göre, kurban etinin halka bölünüp verildiğini görmek, zengin bir adamın vefat ederek malının akrabalarına bölüştürüleceğine işarettir.

Cabirül-Magyibiye göre; kurban görmek iki şekilde tabir olunur: Biri müjde, diğeri berekettir. Eğer rüyayı gören kadın ise ve hamile ise hayirli bir çocuk doğurur. Bir koç kurban ettiğini görmek fidyedir. Bunun bereketi ile belalardan kurtulur. Azasından birinin noksan oldugu görülen bir hayvanı kurban etmek dininde noksan olacağına işarettir.

Abdulgani Nablusiye göre; rüyada kurban görmek adak hususunda vefa, hastalıktan sakınma, fayda ve menfaat ile tabir olunur. Bir deve, öküz veya koç kurban ettiğini gören, çok büyük bir sevap işler. Rüyada kurban kestiğini gören, esir ise kurtulur, tutuklu ise tahliye edilir, Kestiği kurbanın etini dağıttığını gören, sıkıntıdan kurtulup feraha erer ve şerefe nail olur. Bir hastanın kurban kestiğini görmesi onun ölümüne, baska bir rivayete göre de iyileşmesine yorumlanır.

Bir başka rivayete görede rüyada kurban, hastanın iyileşmesine işarettir. Bazen de koyun, keçi ve sığır gibi ev hayvanlarından gelecek menfaatle rızıklanmaya işarettir. Deve kurban ettiğini gören kimse, cumaya erken saatte gider. Sığır kurban etse ikinci, koç kurban etse üçüncü, tavuk kesse dördüncü, yumurta dağıtsa (sadaka olarak verse) beşinci saatte cuma namazına gider.

Herhangi bir seyden korkan kimse kurban kestigini görse, korktuğundan emin olur. Savaşta bulunan kimse görse, nusret ve zafere erişir. Gam ve kederli birisi görse gam ve kederinden kurtularak sevince kavuşur. İnsanlara kurban eti dağıttığını gören kimse, üzüntü ve kederinden kurtulur, izzet ve serefe nail olur. Bir kimse kendisinin kurban eti çaldığını görse Allah (Celle Celalihü)a iftira eder. Rüyada kurban görmek, zevceye veya kendisiyle iftihar edilen çocuğa ya da kendisiyle Allah (C.C.)a yaklaştıran iyi amele işarettir. Kurban çetinlik ve şiddete, düşmanlığa, aile ve akraba arasında çıkan münakaşaya, savaşa veyahut avdan gelecek kazanç ve faydaya işarettir.

rüyada kurban yorumu k sözlüğü altında yayınlanmıştır.