Rüyada ağlamak görmek

Rüyada ağlamak ne anlama gelir: Ağlamak insan için üzüntü ve hüzünlü durumlarda genellikle istem dışı olarak gözlerinden yaş gelmesine denir, ağlamak bir duygu yoğunlu yaşamakla meydana gelmektedir zaman zaman sevinçli olduğumuz durumlarda da ağlama eylemini gerçekleştirmemiz mümkündür. Rüyada ağlamak yukarıdaki gerçekler doğrultusunda yorumlanmıştır.

ruyada-aglamakRüyada yüksek sesle ağlamak veya rüyada üstünü başını yırtarak ağlamak, rüyayı gören kişinin ayaktayken (yani uyanık haldeyken) de ağlamasına yorumlanır. Rüyada sessizce ağlamak yağmur ve berekete,  Allahın rahmetine ve Allah korkusuna, sevinç ve sürura işaret eder.

İmam-ı Nablusî şöyle der: “Eğer rüyada ağlamak Allah korkusundan, Kuran dinlemekten veya işlenen günahlara pişmanlıktan dolayı ise, rüyayı gören kimsenin üzüntülerinin yerini sevincin alması ile yorumlanır.

Câfer-i Sâdık şöyle der: “Rüyasında ağladığını ve sonra da güldüğünü gören kimsenin Allah bilir vefatı yaklaşmıştır.”

Ebu Saîd el-Vâiz e göre rüyada ağlamak: “Bir kimsenin rüyasında, tanıdığı bir kimsenin öldüğünü ve bundan dolayı da ağladığını görmesi; o rüyanın görüldüğü gibi çıkmasına, ölüm yönünden musibete ve üzüntülerin husulü ile tabir olunur. İnsanların vefat eden bir vali için feryat edip ağladıklarını ve elbiselerini yırttıklarını görmeleri; öldüğü görülen valinin insanlara zulüm yapacağına işarettir. ”

Kirmanı şöyle der: “Bir kimsenin kendisini rüyasında ağladığını görmesi; o kimsenin çok sevineceğine, eğer ağlama bağırarak ah vah şeklinde ise bir musibete uğrayacağına, ağlamaktan dolayı gözlerinin yaşla dolu olduğunu ve fakat dışarıya çıkmadığını görmesi; helâlinden mal kazanacağına işaret eder. Gözlerinden akan yaşın sıcak olması; keder ve üzüntüye, sıcak olmaması ise üzüntülerin yerini sevincin alacağına delalet eder.

Bir kimsenin rüyasında kendisini sessizce ağladığını görmesi; o kimsenin keder ve üzüntülerinden kurtulmasına yorumlanır.. Rüyasında bağırarak ağladığını görmesi; bulunduğu yerin halkının bir musibete uğrayacağına, ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını görmesi; o kimsenin muradına ereceğine, ağladığını fakat gözlerinden yaş akmadığını görmesi; Ümit ettiği şeyden ümidinin kesileceğine, ağladığını fakat gözlerinden yaş yerine kan aktığını görmesi; elinden kaçırdığı fırsata üzüleceğine ve günahlarından dolayı tövbe etmesi gerektiğine yorumlanır.

rüyada ağlamak yorumu a sözlüğü altında yayınlanmıştır.