Rüyanın islamdaki yeri

Rüyalar, İslam dininde haber verici özelliği ile bilinmektedir. Hz. Yusuf’un rüyasında gördüğü ay ve yıldızların tabirini Müslümanların çoğu bilmektedir. Bu rüyayı yorumlayan babası yıllar sonra evladının önemli bir kişi olacağını bilmesi ve bunu öğrenebilecek kardeşlerinin küçük Yusuf’a zarar verbileceğini bilmesi gibi..

Ayrıca yine Hz. Yusuf yıllar sonra Mısır’da zindandan çıkışı ve önemli bir kişi olması yine doğru bir şekilde rüya tabiri yapabilmesi ile mümkün olmuş ve insanları 7 yıl bolluk sonrasında 7 yıl kıtlıktan kurtarmıştır.

Yine ana sayfamızda belirttiğimiz gibi dinimizde rüyanın gerçek bir yeri vardır ve islamda karar veremediğimiz meselelerde istihare duası yapıp abdestli bir şekilde yatarak, içinden çıkamadığımız konu hakkında rüya ile mesaj/yanıt almayı mümkün kılmıştır. Rüyada görülen nesne/olay içerisindeki renkler ile yapacağımız işin bizim için hayır mı yoksa şer mi olduğu belirlenebilmektedir.

Bu konuda geçen rüya tabirleri elbette ilerleyen konularımızda tekrar işlenecektir niyetimiz rüyaların gerçekten haber verici özellikleri olduğunu siz ziyaretçilerimize bildirebilmek.