Rüyada köprü görmek

Rüyada köprü görmek veya rüyada köprüden geçmek ne anlama gelir : köprü öncelikle erişimi kısıtlı bir bölgeye geçmek amacıyla hazırlanmış geçide denir. Ulaşılması mümkün olmayan bir bölüme yada yere geçmek için köprü kullanımının bilinç altımıza yansımasına göre rüya yorumlanmaktadır.

Bazı ünlü rüya tabircilerine göre rüyada köprü :

  • Kirmaniye göre bir köprü veya kemerin üzerinden geçtiğini gören kişi şöhrete, itibara, bol paraya ve istediği bir çok şeye sahip olmaya kısaca erişmeye ve ulaşmaya delalettir.
  • Cabirül-Magribiye göre; rüyada köprü görmek, doğru yol şeklinde yorumlanır. Dinimizce bildirilen sırat köprüsü de doğru bir yoldur. Bu yolda, engellere takılmadan, yürüyüp geçmek, hidayete erişmek anlamına gelir..
  • Caferi Sadika (r.a.) göre; beş  farkılı şekilde ifade edilmiş, bunlar; Doğru yol(sıratı müstakim), dürüstlük, geçit, tehlike ve ev halkı.
  • Salimiye göre: Rüyada köprü ve kemer görmek, hayra delalet eder.
  • Ibni Sirine göre; köprü, dünya ile ahiret arasinda insanların durumunu belli eden bir geçitle tabir olunur.
  • Seyit Süleyman Hüseyini Hazretlerine göre; üzerinden kerametle düşmeden geçilen köprü, insani doğruca cennetin kapısına götürür.

Yapılığı malzemeye ve bulunduğu duruma göre rüyada köprü görmenin anlamı :
Eğer köprü kiremitten yapılmış ise, zulüm sebebiyle bölge halkının durumlarının bozulmasına işarettir.
Ağaç köprüden geçmek (yada tahta köprü olarak da adlandırabiliriz) gören kimse, Allah’a inanmadığı halde inanıyormuş gibi yapan insanlardan olur.

Cadde üzerindeki köprü aşağısına göre saltanat sahibi bir kimseye işarettir.
Köprü küçük olursa kapici ve askerin reislerine isarettir. Birtakım zorlukların üstesinden geleceğinize işarettir. Birtakım zorlukların üstesinden geleceğinize işarettir. Bir rivayete göre, köprü, uzun ömre veya vaadini yerine getirmemeye de delalet eder.

Bir rivayete göre. köprü veya kemerin üzerinden geçmek, korku ve endiseden kurtulmaya isarettir.
Bir baska rivayete görede: Rüyada köprü görmek, süpheye ve dünyaya işarettir. Bazen köprü, zevceye. bazen de üzüntü, keder ve sikintilari gidermeye isarettir.

Rüyada padişahların eserlerinden olan bir köprüden geçtigini gören kimse büyük bir mala erişir ve evlenir. Kimin yaptığı bilinmeyen bir köprü görmek dünyaya işarettir, özellikle sehirle, sehrin sahrası arasında olursa. Eğer rüyayı gören yolcu ise, o kimsenin yolculuGunun nihayet bulmasina isarettir. Köprüyü geçtiginde bolluk, otluk ve sulak bir yere giriyorsa. o kimse, menfaat ve mala erisir. Köprüyü geçtikten sonra mescit bulunan bir yere geçerse, o kimse yolculuğunda muradına erişmeye, hacca gitmeye, han ve dergah gibi faydalı yerleri ihya etmeye muvaffak olur. Rüyada kendisinin köprü olduğunu gören kimse, saltanata ve kuvvete erişir.

Bir köprüden geçerken, köprünün altından su geçmediğini görmek, günahlarının çok olduğuna ve tövbe etmesi gerektiğine; köprü altından bol suların aktığını görmek, büyük sevaba nail olduğuna işarettir. Bir köprüden geçerken, köprünün yıkıldığını fakat kendisine bir zarar gelmedigini görmek, o yere bir musibet, hastalık, sel veyahut zelzele gibi bir felaket geleceğine; fakat kendisinin bunlardan bir zarar görmeyecegine; köprü yıkılırken kendisinin de yuvarlandığı, o afetten kendisine de büyük bir felaket geleceğine delalet eder.

rüyada köprü yorumu k sözlüğü altında yayınlanmıştır.