Rüyada hasta görmek

Rüyada hasta görmek yada rüyada hastalandığını görmek ne demektir, bu rüya nasıl yorumlanmalıdır, genel olarak bu rüya çok nadir görüldüğü gibi çıkar. Rüyada hasta olduğunu görmek aksine sağlıklı olduğunuzu ve yola çıkacağınızı işaret eder.

ruyada-hasta-gormekİbn-i Şirin’e göre rüyada görülen hastalıklar dinde zayıflığa delalettir, rüyada hasta olduğunu ve can çekişerek öldüğünü gören kişinin karısının evleneceğine delalettir veya rüyayı gören kişinin dininin zayıf bir şekilde öleceğine yada küfür üzerine öleceğine delalet eder.

Rüyasında karısının hasta olduğunu gören kişinin dini yaşandısı olması gerektiği kadar güzel olur, rüyada hasta olduğunu gören kişinin kendisini çok iri ve şişman olarak görmesi, eşşeğe, camışa veya domuza bindiğini görmesi kötüye delalet eder.

Sıkıntıda olan bir kişi rüyasında hasta olduğunu görürse bu onun sıkıntısından kurtulacağına feraha ereceğine delalettir. Yolculuğa çıkmak üzere olan bir kişi rüyasında hasta olduğunu görürse bu onun yolculuğunun erteleneceğine işarettir.

Rüyasında bazı organlarının eksik olduğunu gören bir kişi rızkında azalma, veya mal kaybedeceğine işarettir.

Tanıdığı bir kimsenin hasta olduğunu görmek, o kişinin hasta­lığa maruz kalmasına delalettir. Tanımadığı bir kimsenin hasta olduğunu görmesi, o hastalığın rüya sa­hibine dönmesine delalet eder. Hastalık, mal harcamaya, tövbe etmeye,dua ve yalvarmaya ve aşka delalet eder. Bir tabirde rüyada hasta olduğunu gören kimse sıhhatine kavuşur. İki oğlunun hasta olduğunu gören kimsenin iki gözü kör olur, denilmiştir.

Rüyada soğuk algınlıklarına dayanan hastalıklar görmek, farz ve va­ciplerde dini hafife almaya ve Allah Teâlânın cezasına maruz kalmaya de­lalet eder. Ateşli hastalıklar devlet yöneticisinden gelecek sıkıntı ve problemlere yorumlanır. Rüyada hasta olduğunu gören kişinin düşmanı varsa, düşmanı onu yener..

Babasının hastalandığını gören kimsenin başında ağrıya sebep olur. Hasta olduğunu görmek, batıl ve fesat işlerinin çokluğuna delalet eder. Hastalığının uzadığını ve günahlarının döküldüğünü gören kimse ölür ve hayırlı bir hal üzere Allah Tealaya kavuşur.

Bir tabirde; has­talık miktarına göre üzüntüye delalet eder. Diğer bir tabirde ise; rüya sa­hibi bir işten dolayı korkar ve o senede bir şeyi ümit eder. Hükümdarın rüyada kendisinin hasta olduğunu görmesi, saltanatının zayıflığına ve düşmanına yenilmeye delalet eder.

Rüyada hasta olduğunu gören kişi evli bir kadınsa kocasından ayrılmasıdır. Aynı şekilde adamın hasta olduğunu görmesi karısından uzaklaşacağına delalettir. Âlim kimsenin hasta olması, dinde zayıflamaya, ölmesini istediği bir kimsenin hastalandığını görmek, rahatlamaya,

Rüyada hayvanın hastalanması, o hayvanın delalet ettiği çocuk veya hizmetçi gibilerinden fayda görmeye, salgın hastalıklar kıtlığa ve geçim darlığına ve bazen de doktorlar ve kefenciler için faydaya delalet eder. Bir kimsenin rüyada hastalığından dolayı kendisine şikâyette bulunduğunu görmesi, şikâyet eden kimseden zarar görmeye delalettir. Ancak şikâyet eden kimse gerçekte rüya sahibine düşmanlık yapıyorsa bu rüya, sevince, rahatlamaya ve kurtuluşa delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Savaşta olan kimsenin hastalandığını görmesi yaralanmasına delalettir.

Kuru hastalıklar, isyan içinde mal harcamaya delalet eder. Çeşitli hastalıklar görmek, azaba ve farzları hafife almaya delalet eder. Çocuğun rüyada iyileştiğini görmek, ölümüne delalettir. Şehirde herkesin hasta olduğunu ve kimsenin yürümeye takatinin olmadığını görmek, şehrin muhasara altına alınmasına delalet eder. Bir tabirde hasta olduğunu görmek; düşmanlarına delalet eder. Rüya sahibi sağlık içinde yaşar, ömrü uzun olur, büyük sevinç ve mal elde eder. Sair insanlar için boşta kalmaya delalet eder. Hasta olan kim­senin rüyada köle azat ettiğini görmesi ölümüne delalet eder. Zira ölünün malı yoktur.

rüyada hasta yorumu h sözlüğü altında yayınlanmıştır.