Rüyada halı görmek

Rüyada halı görmek ne anlama gelir, rüyada halı sermek yada halı toplamak farklı anlamlar taşır. Halı tek başına iyi bir rüyadır halı zenginlik ve bol rızkın ve özellikle namaz ile kazanılabilecek takva işaretidir.

ruyada-hali-gormekIbni Sirine göre; yere büyük halı serdiğini ve bu halinin kendisine ait olduğunu gören, nimet ve bolluk görerek çok yasar. Geçimini/rızkını kolay bir şekilde kazanırr. Ev halkı, akrabaları ve arkadaşları ile bu halının üzerinde oturduğunu görmek, hayır ve nimettir. Bir yabancının evinde bir halıyı toplanmis ve sarılmış olduğunu görmek, o kimsenin yabancı bir ülkede/memlekette vefat edeceğine delalettir.

Ebu Sait El-Vaize göre: halı görmek dünyalıkta ve rızkta genişliktir. Onun büyüklügü ve kalınlığı nispetinde ömrün uzunluğu ve rizkin bollugu belirlenir. Küçüklügü kazanç azlığına, yerden toplanmasi ise rizkin azalacağına delalet eder.

Danyal Aleyhisselama göre; rüyasında küçük ve ince bir halı görenin hem rizki, hem ömrü az olur. Eski ve delik bir halisi olduğunu görenin geçiminde zorluk ve hayatinda sıkıntı olur. Yeşil renkli bir halı görmek geniş bir rızka delalet eder. Halının çiçekli ve desenli olması hayırdir.

Halı, madden varlılık yani zengin arkadaşlara sahip olacağınıza delalet eder. Halı üzerinde yürüdüğünü görmek, mutlu olacağınızı işaret eder.. Rengine, şekline, boyutuna bakarak farklı şekilde de yorumlanır. Rüyasında kendisi için yere yeni bir halı serildiğini gören dünyada uzun bir ömre, geniş bir rızka sahip olur. Bilmediği bir yerde ve tanimadığı kimseler arasında yere bir halı serilerek üzerinden geçtigini görmek, memleketinden ayrilip gurbete düşeceğine isarettir. Toplanmış (yuvarlanarak) bir halıyı sırtına alıp bir yere götürdüğünü görmek, bütün varlığını üzerinde taşıyacak derecede fakirleşeceğine delalet eder.

Bir baska rivayete görede: Rüyada halı görmek, dünyaya ait seylerle tabir edilir. Zenginliğin ve bolluğun işaretidir. Halı, zengin arkadaşlar edineceğiniz anlamına gelir. Halı üzerinde yürüdüğünüzü görmeniz, mutlu olacağınız anlamına gelir. Zenginliğin ve bolluğun işaretidir. Halı, zengin arkadaşlar edineceğiniz anlamına gelir. Halı üzerinde yürüdüğünüzü görmeniz, mutlu olacağınız anlamına gelir.

Rüyada halı dünyaya işaret­tir. Yayılması dünyaya, genişliği rızık genişliğine, ağırlığı ömrün uzun olma­sına delalet eder. Bilmediği bir yerde halı serdiğini görmek, yolculuğa çık­maya işarettir. Halının küçüklüğü ve inceliği ömrün kısalığına ve dar geçime delalet eder. Harpte olan kimsenin halının üstünde oturduğunu görmesi, selamete ereceğine, harpte değilse arazi satın alacağına işarettir. Tanıdığı kişilerin arasında ve bildiği bir yerde halı serdiğini görmek, o yerin ehli ile ortak olmaya delalet eder.

Halının küçük ve kalın olduğunu görmek, izzete ereceğine ama geçim sıkıntısı çekeceğine, geniş ve ince olduğunu görmek, rızık genişliğine delalet eder. Rüyada halıyı dürüp sırtına aldığını ve bilmediği bir yere taşıdığını görmek, kişinin ömrünün bittiğine delalet eder. Eğer taşıdığı yerde ölüler­den bir kimseyi görürse, bu tevili kuvvetlendirir.

Halının durulduğunu görmek ve dürülmesinden evvel yayılmış şeklini görmemek, dünyanın kendisine kapanacağına ve geçim sıkıntısına delalet eder.

Rüyada halı sermek: rızık genişliğine ve yetkili kimselerin meclisine delalet eder. Halının durulduğunu görmek yetkisinin gideceğini, yolculuğa gidememeye veya geçim sıkıntısına delalet eder. Halısının kaçırıldığını veya yandığını görmek, rüya sahibinin ölümüne delalet eder. Halının ince olması ecelinin yaklaşmasına veya bedeninin zayıflamasına delalet eder.

Rüyada halı görmek izzet, mertebe ve genişliğe delalet eder. Halı, kilim gibi şeyler ev sahibinin ci­hazlarına işarettir.

Rüyada halının üstünde tanıdığı bir adamın suretini görmesi, o adamın yanlış bir yolda olduğuna veya ondan hayret edeceği bir söz işiteceğine delalet eder.

Rüyada kadife halı görmenin tabiri örtünün tabiri gibidir. Rüyada kadife halı dünya ile tabir edilir.

Hikâye edilir ki bir adam İbni şirine gelerek; “rüyamda kadife bir halı­nın üzerinde otururken Yezid ibni Abdülmelik geldi. Halıyı altımdan çeke­rek attı ve kendisi toprağın üstüne oturdu” dedi. İbni şirin “bu rüyayı sen değil Yezid ibni el- Mühelleb görmüştü. Şayet rüyası çıkarsa, ibni Mühelleb, Yezid ibni Abdülmelik’e mağlup olacaktır” diyerek rüyayı tabir etti.

rüyada halı yorumu h sözlüğü altında yayınlanmıştır.